Малюємо разом з дитиною

Як навчити дітей малювати

Якщо на стінах вашої квартири з'явилися перші малюнки, значить у вашій сім'ї росте малюк з творчими нахилами. Малювання - один з найважливіших для розвитку дитини процесів. Коли малюк малює, розвивається його уяву, увагу, дрібна моторика рук, а значить і мова, поліпшується пам'ять.

Як же навчити дитину малювати?

Вам знадобиться

- Папір;

- Пальчикові фарби;

- Олівці;

- Фарби;

- Щітки;

- Фломастери;

- Робоче місце для малюка.

Інструкція

Обладнайте для малюка зручне місце, де він зможе малювати. Краще, якщо це буде стіл і стілець по зростанню для дитини. Також можна садити малюка за звичайний стіл на високому стільці. Простежте, щоб у робочому місці для маленького художника було достатньо світла.

Приготуйте папір і маркер або яскравий фломастер. Оскільки маленькі діти починають малювати від плеча, аркуші паперу повинні бути великими. Використовуйте, наприклад, шматки шпалер. Починайте малювати з дитиною у віці близько року. Якщо малюк сам не проявляє інтересу до малювання, покажіть йому приклад. Візьміть маркер і проведіть їм кілька разів по паперу. Не обов'язково малювати щось конкретне, спочатку досить того, що ваша дитина зрозуміє, як можна залишати сліди на аркуші. Потім запропонуйте малюкові самому спробувати помалювати.

Використовуйте для перших дослідів не олівці, а маркер або фломастери, оскільки вони більш яскраві і не вимагають зусиль, щоб залишити чіткий слід. Купуйте фломастери на водній основі і не залишайте дитину наодинці з ними, адже малюки все пробують на смак. Також покажіть юному художнику як малювати фарбами - як кисть залишає слід на папері, як змішуються фарби. Називайте кольори, якими малюєте, коментуйте свої дії.

Вчіть відразу правильно тримати фломастер трьома пальцями. Маленькі діти захоплюють всі предмети в кулачок, їм так зручніше. Поправляйте малюка, якщо він бере фломастер неправильно, нагадуйте про це. Такий навик формується повільно. Слідкуйте за тим, щоб дитина не дуже сильно стискав фломастер, інакше рука перенапряжется і швидко втомиться.

Хваліть невтомно перші малюнки малюка, адже тим самим ви стимулюєте його на подальші подвиги. Спочатку в дитини зазвичай виходять горизонтальні лінії, потім він почне малювати вертикальні, потім півколо і нарешті коло. Не чекайте відразу шедеврів від малюка. Сюжетні малюнки з'являться набагато пізніше.

Запропонуйте малюкові спробувати малювати пальчиковими фарбами. Не всі діти їх люблять, деяких лякає необхідність занурювати палець у щось незрозуміле. Покажіть на своєму прикладі, як це робиться. Візьміть поролонову губку, намочіть її і нанесіть на губку фарбу. Натисніть на губку пальцем і залиште відбиток на папері. Щоб зацікавити малюка, домалює на відбитку ручкою забавну пику. Якщо дитина відмовляється малювати на папері, запропонуйте розмалювати пальцями повітряна куля. Зазвичай любов дітей до куль пересилює страх. Пізніше можна малювати на папері всією долонею дитини. З відбитків дитячих пальців і долонь можна створити безліч цікавих картин.

ПОРАДА 1. Щоб зацікавити, завітайте з дитиною на художню виставку або до музею, бажано на виставку дитячих робіт. Розгляньте разом продукції відомих картин.

ПОРАДА 2. Підіть з дитиною в магазин і придбайте все необхідне для малювання.

Вам потрібні: фарби – гуаш та акварель (медова). Ці фарби виготовленні спеціально для дітей. І якщо дитина випадково візьме пензлик у рот, це не завдасть ніякої шкоди її здоров’ю. Альбом для малювання – слід вибирати із цупкими аркушами паперу.

Вибираючи пензлики, пам’ятайте, що більший номер пензлика, то він грубіший. Палітра, спеціальна дощечка, вам знадобиться для змішування фарб. Доцільно ще придбати кольоровий картон і папір, ножиці, пластилін, дощечку та стеки для ліплення.

ПОРАДА 3. Малювати треба, починаючи  із найпростішого – ліній та геометричних фігур.

Спочатку запропонуйте дитині легкі вправи: малювання травички – горизонтальні, вертикальні, похилі лінії; море - хвилясті лінії. Далі сонечко, колобок, овочі, фрукти тощо Ваша дитина зможе зобразити як геометричні фігури.

ПОРАДА 4. Ніколи не просить дитину намалювати що-небудь конкретне.

Не домальовуйте й не  поліпшуйте роботи дитини.

Заохочуйте нестандартні рішення.

ПОРАДА 5. Кілька цікавих завдань стануть вам у пригоді.

«Домалюй усе що бажаєш» - спонукайте дітей до створення композиції в малюнках, розвивайте уяву.

«Оживи камінчики» - учіть дітей створювати нові образи, чітко передавати їх у своїх малюнках.

«Намалюй таку тварину, якої не існує» - розвивайте творчу активність дітей, виховуйте інтерес до малювання.

ПОРАДА 6. Зверніть увагу на нетрадиційні техніки малювання.

Щоб організувати роботу з дітьми з розвитку уяви й здатності до наочного моделювання в образотворчій діяльності, зверніть увагу на різні види нетрадиційної техніки малювання.

Під рукою немає пензлика? Не біда! Один палець умочіть у червону фарбу, інший -  в синю ще інший – у жовту….

-        Чом не палітра! Що ми можемо запропонувати дітям для малювання в цій техніці?

Наприклад, «Спіла вишня». Їх можна малювати одразу двома пальцями : раз ледь-ледь, далі іще раз.(Метод малювання пальцями.)

Умочіть усю долоню у фарбу й залишіть відбиток на папері.

Відбиток від однієї долоні (без пальців) схожий на чийсь силует.

Можливо до нас у гості завітав гномик? Взявши пензлик, додайте деякі деталі. І ще, відбиток руки може перетворитися на качку (чотири пальці й долоня – тулуб; відставлений убік великий палець - шия).Фантазуй твори! (Метод «відбиток від руки».)

Гра з «ляпками» допомагає розвивати окомір, координацію, фантазію. Ставимо велику яскраву «ляпку», потім беремо трубочку й обережно дмухаємо на краплю: вона рухається в гору, залишаючи за собою слід. Повертаємо аркуш і знову дмухаємо.

А можна зробити ще одну «ляпку», але вже іншого кольору: нехай вони перетнуться. Тепер розгадуємо, на що схожі їх сліди. (Метод «слідів»)