Заняття "Мова наша калинова"

1.Вірш про мову.

Моя чарівна,дивна мова,

Хто перелічить в ній слова?

Вона прекрасна і казкова,

Весела,щедра і жива.

Вона про все тобі розкаже,

Чарівних слів тебе навчить,

Усе розкриє і покаже,

Як правильно на світі жить.

Тож мову вчи і прислухайся

До того,як вона звучить.

І розмовляти так старайся,

Щоб всім її хотілось вчить.

Звучи ,моя мово чарівна,у світі

І в серці людськім не мовчи.

Не дай занедбати себе і забути,

До кожного серця дійди!

2.Розповідь про мову.

Ми-українці. Живемо у вільній і незалежній державі - Україні. Розмовляємо рідною державною українською мовою. А мова в нас красива і багата, мелодійна і щира,як і душа українського народу. Народ наш завжди славився працелюбністю,щирістю,добротою і чарівною Піснею. Бо завжди в Україні

співали всі-дорослі й діти, з піснею легше було жити,у ній можна було передати любов і тугу,щастя і радість,свої мрії і надії. А рідною українською мовою людина не тільки розмовляє,а й мислить.

І навіть коли людина знає багато мов,уміє розмовляти ними,то думає завжди тільки рідною. І земля українська стародавня,така ж давня і наша мова.         Чарівна родюча земля здавна приваблювала завойовників. Чужинці чимало разів намагалися загарбати Україну,щоб привласнити і щоб панувати на ній , бо ж тут і клімат прекрасний, і чорноземи багаті та родючі,і краєвиди казкові. От і нападали загарбники,а українці боронились і часто гинули у кривавій боротьбі за свою землю. Протягом віків відстоював народ свою землю. Коли перемагав, то знову розквітала наука, культура, мова, в селах і містах знову було чути радісну пісню. А коли зазнавав поразки у грізній битві-все занепадало,бо завойовники нав’язували українцям  свою культуру, свою мову і свою владу. Важко було зберегти щось своє,але народ плекав рідну мову в піснях,казках та передавав від роду до роду її, як дорогоцінний скарб,щоб не загинула!

3. Дидактична гра ,Мова яка?,

- Діти, чи любите ви нашу рідну мову?  Давайте скажемо про неї гарні слова.

Мова яка? (Рідна,українська,гарна, солов’їна, калинова, чарівна, дивна,  мелодійна, мила,  кохана.)

4. Хороводна гра «Подоляночка».

Діти, зараз ми з вами трішки відпочинемо та пограємо в укр. народну гру «Подоляночка» .

Вихователь та діти стають у коло та починають співати: «Десь тут була Подоляночка ,десь тут була молодесенька …»

5.Вивчення та пояснення прислів’їв.

Діти, у гру ми пограли,час трішки повчитись,послухайте прислів’я.

«Хліб-сіль їж,а правду ріж.» Як ви його розумієте?Прислів’я вчить говорити правду в очі. Це виховує людину сміливою.

«Від солодких слів буває гірко.»_не треба ніколи лестити,бо настане час і людина гірко розчарується в твоїх словах.

«Розумній голові досить два слова.»Це означає,що розумна людина все розуміє одразу, без пояснень.

6.Фізхвилинка «Крокуємо вміло»

Діти стають у коло і ведуть хоровод

Ходить осінь долиною,

Квітчається калиною,

Квітчається,пишається,

У ясена питається:(діти ідуть енергійним кроком)

Чи я з усіх не миліша?

Чи я з усіх не гарніша?

Хоч ти гарна, та ще й дуже,

А за літом серце тужить…(пересуваються спокійним кроком)

Ой за літом, за весною,

Бо йде зима за тобою…

7.Інсценування за казкою  В.Сухомлинського « Сьома  дочка

Дійові особи:Мати,семеро Дочок.

Мати:Ось я нарешті й повернулася додому!

1-ша Дочка:Я скучила за тобою,немов маківка за сонячним променем.

2-га Дочка:Я ждала тебе,як суха земля жде краплину води.

3-тя Дочка:Я плакала за тобою, як маленьке пташеня за пташкою.

4-та Дочка:Мені тяжко було без тебе, як бджолі без квітки.

5-та Дочка:Ти снилася мені,як троянді сниться краплина роси.

6-та Дочка:Я виглядала тебе, як вишневий садок виглядає соловейка.

7-ма Дочка:Дай я зніму взуття і помию тобі ноги в мисці.

8.Обговорення казки:

- Діти , як ви гадаєте,чи любили дочки свою матір ?(так)

- Чи зраділи її поверненню?(так)

- З ким порівнювали дочки свою матір?(З сонячним променем,з краплиною води,з пташкою,з квіткою,з росою,з соловейком)

-А яка ж дочка  найбільше любила матінку?(7-ма дочка)

- Чому? (Вона доказала свою любов не словом, а ділом. Дочка  зняла взуття і помила стомленій матері ноги.)

9.Підсумок заняття:

- Бачите,діти,яка прекрасна наша мова!Людину можна порівняти з сонечком, з росою,з квіткою,з пташкою!  Але нам з вами треба доказати любов до мови не тільки словом, а й ділом.

-А мова хай живе,нехай серця нам гріє.

Багатою йде в світ і завжди молодіє,

Бо в нас вона одна – чарівна,світанкова,

І древня, й молода-велика наша мова!

-        Старайтеся, діти,вивчити рідну мову так,щоб розмовляти нею правильно,красиво. Любіть мову,плекайте її,бо ви патріоти своєї Вітчизни,її громадяни,а це означає,що ви її народ,а народ без мови – не народ!Наше заняття про мову закінчено.