Заняття з розвитку мовлення
для середньої групи
на тему: «Моя країна – Україна!»
Мета:
навчальна: вчити утворювати прикметники від іменників, утворювати нові іменники за допомогою суфіксів, підбирати слова з протилежним значенням, закріпити знання дітей про Україну, навколишній світ.
розвивальна: розвивати зв’язне діалогічне мовлення, мовленнєве дихання, координацію рухів, орієнтування у просторі.
виховна: виховувати любов та повагу до своєї родини, патріотичні почуття до України.
корекційна: збагачувати активний словник з лексичної теми: «Родина», вчити відповідати дітей повними реченнями, розвивати мімічну мускулатуру, загальну та дрібну моторику, темпоритмічну сторону мовлення.
Хід заняття
Дитина: Добрий день, Вам, люди добрі
Щиро просим до господи,
Раді Вас у нас вітати
Щастя та добра бажати.
Логопед: У нас сьогодні ніби свято
Гостей зібралося багато.
Що ми говоримо гостям,
Коли до нас завітали гості?
Діти: Добрий ранок, добрий день, здорові будьте, привіт! Проходьте будь ласка.
Логопед: Бачу дітки нас у вас гарний, тож можемо розпочинати бесіду. Діти, у кожної людини на землі є рідні люди, а ще своя рідна оселя, рідне місто чи село. Поясніть, яких людей ми вважаємо рідними?
{C}- Свою сім’ю, батьків, родичів.
Дитина: Мама, тато, дід, бабуся – всіх назву не помилюся.
Старший братик і сестричка,
В нас сімейка невеличка,
Не спиняйте, бо зіб’юся;
Мама, тато, дід, бабуся,
Старший брат, сестра і я
Отака у нас сім’я.
Логопед: Діти, Ви з батьками живете разом, як ці пальчики. Давайте згадаймо гімнастику для пальчиків: Оцей пальчик мій дідусь,
Оцей пальчик – баба,
Оцей пальчик мій татусь,
Оцей пальчик – мама,
Оцей пальчик – Я,
Ось і вся моя сім’я.
Логопед: А як називаються усі пальчики разом?
Діти: Кулак
Логопед: Кулак у мене, а у вас – кулачок.
Вправа на словотворення : «Скажи лагідно»
Брат – братик,
Мама – мамуся,
Баба - бабусенька,
Дід – дідусь.
Логопед: Своїх рідних ми називали лагідно, а тепер скажемо хто як виглядає.
Вправа: «Хто як виглядає?».
Мама з чорними бровами – чорноброва.
Тато з довгими вусами – довговусий тато.
Дідусь з білою бородою – білобородий дідусь.
Донька з русою косою – русокоса донька.
Син з рудим волоссям – рудоволосий син.
Логопед: А тепер скажемо чистомовку про всіх членів родини. Слова промовляємо чітко, голосно не поспішаючи.
Ти-ти-ти – рідна мати,
Ко-ко-ко – вимогливий батько,
Ик-ик-ик - молодший братик,
Ся-ся-ся – кохана бабуся,
Усь-усь-усь – сивий дідусь,
Ра-ра-ра – старша сестра.
Логопед: молодці. А тепер слухайте мене уважно і скажіть речення правильно:
Вправа: «Склади речення про свій народ»
{C}1. Українці спілкуються українською, розмовляють англійською.
(Українці спілкуються рідною, українською мовою)
{C}2. Українці вирощують пшеницю, збирають ананаси.
(Українці не збирають ананаси, але вирощують пшеницю)
{C}3. Наш народ ледачий чи працьовитий
(У моїй країні живе не ледачий народ, а працьовиті люди)
{C}4. Наші козаки їздили на конях чи запрягали слонів
(Козаки їздили на конях, а не запрягали слонів)
Логопед: добре малята. Давайте тепер складемо для своєї родині букет, який складається з квіточок ніжних слів. Ось ваза, а ви прикладаєте квіточку і при цьому кажете лагідне слово.
Вправа: «Доберіть ознаку»
{C}- Хороші
{C}- Веселі
{C}- Ніжні
{C}- Привітні
{C}- Лагідні
{C}- Молоді
{C}- Улюблені
{C}- Рідненькі
{C}- Милі
Логопед: Давайте візьмемо квітку в руки і зробимо вправу на дихання: Вдихаємо носиком, видихаємо ротиком і при цьому кажемо фразу «Ах як гарно пахне». А згадаймо зараз діти прислів’я про маму
{C}1. На сонці тепло, а біля мами добре.
{C}2. У дитини болить пальчик, а у матері – серце.
{C}3. Все купиш, але тата і маму – ні.
{C}4. Шануй батька й неньку – буде тобі скрізь гладенько.
{C}5. На сонці добре сидіти, а біля мами добре жити.
Логопед: молодці, але і ваші рідні також говорять вам лагідні слова
(сонечко, донечка, рибонька, мій синочок, рідненький)
А найголовніше, що всі діти в українських родинах улюбленці. А тепер повторіть це слово – улюбленці.
Діти: ми улюбленці родини
Мова слів багато має,
Слів усіх ніхто не знає,
А щоб мову краще знати,
Будем із словами грати,
Тож пограєм залюбки
В гру що зветься – «навпаки»
Вправа: «Скажи навпаки»
Тато старший, а хлопчик (який?)…молодший.
Бабуся старенька, а матуся (яка?)…молоденька.
Тато високий, а хлопчик (який?)… низенький.
Дідусь добрий, а бармалей (який?)…злий.
Хрещений великий, а хрещеник (який?)…малий.
Логопед: Мені подобається, як ви працюєте. Але ви вже втомилися, тому зараз проведемо логоритмічну вправу, яка називається «Родина»
Дід копав в саду криницю,
Баба годувала птицю,
Мати хату підмітала,
Тітка квіти поливала,
Дядько став корча рубати,
Дров заніс до хати тато,
Брат косив, сестра в’язала,
А Марічка танцювала (діти імітують всі рухи)
Логопед: Яка дружня в нас сім’я. А з маленьких сімей складеться одна велика родина – Наша Україна. Всі українці, які мешкають на нашій Батьківщині, говорять однією українською мовою, шанують свої традиції – це великий та славний український рід.
Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина – це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа,
І гаряче, сонячне коло,
Батьківщина – це труд і свято,
Батьківщина – це мама і тато,
Це твої найщиріші друзі,
І бджола у весняному лузі,
Батьківщина – це рідна мова,
Лан пшеничний і небо синє –
Це твоя і моя Україна (всі разом)
Дитина: перше наше слово з нами повсякчас,
Мати-Україна ти одна у нас,
Лани і діброви, і садів окрас, -
Рідна Батьківщина ти одна у нас.
М. Сингаївський
Логопед: прослухайте легенду:
Жила колись жінка і було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими. Дуже любили свою матусю, і були готові віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала, на згадку про себе, золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю променеву корону люди дали першому синові ім’я – Тризуб. Середньому синові в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий та сильний був середній син і прославив свою матір добрими, звитяжними вчинками. За це люди назвали його - Прапором. А найменший син отримав від матері в дарунок Соловейків голос, і де він не був усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім’я – Гімн. Так і донині по всьому світі Золотий Тризуб, синьо-жовтий Прапор і урочистий Гімн прославляють рідну Україну.
Логопед: Про які державні символи ви дізналися з легенди?
Діти: Це прапор, малий Герб – Тризуб, та національна пісня – Гімн.
На дошці виставляються малюнки Прапора, Тризуба, слова Гімну.
Логопед: Якого кольору прапор?
Діти: Синього і жовтого.
Дитина: Прапор – це державний символ
Він є в кожної держави;
Це для всіх ознака сили
Це для всіх ознака слави
Синьо жовтий прапор маєм;
Синє – небо, жовте – жито;
Прапор свій оберігаєш,
Він святиня – знають діти.
Логопед: Що означають кольори прапора?
Діти: Синій колір – означає небо і волошки,
Жовтий колір – означає сонце, жито.
Логопед: Правильно! Зверніть увагу на ваших столах прямокутники, розфарбуйте їх, але пам’ятайте, що синій колір зверху.
А тепер скажіть, що зайве буду називати,
Яке слово зблукало,
І не в той рядочок стало.
Вправа: «Що зайве?»
Батько, мати, дівчинка, ведмедик
Віночок, рушнику, калина, чашка
Прапор, Тризуб, Гімн, трикутник
Вишиванка, спідничка, віночок, картопля.
Логоритмічна вправа: «Україночка Оленка»
Танцюють тільки дівчатка
До барвистого віночка Обводять коло над головою,
Вишиваночка – сорочка Проводять долоньками від плечей до пояса.
Фартушок і чобітки Беруться руками в боки,
Почергово притупуючи ніжками.
Різноколірні стрічки Кінчиками пальців на потилиці,
Це Оленка – українка Розводять руками в сторони і підстрибують.
Як вона співає дзвінко Оплески в долоні.
Як сміються оченята Діти підморгують і посміхаються.
Як танцюють ноженята Танцювальні рухи, ніжка на носочок на п’ятку.
Логопед: Які гарні в нас дівчата.
Вправа: «Яке наше вбрання»
{C}- А скажіть мені будь-ласка українська сорочка яка?
(Вишивана, біла, тоненька, льняна, гарна).
{C}- Український віночок який?
(Квітчастий, барвистий, гарний, дівочий, красивий).
{C}- Українська спідничка яка?
(Невеличка, яскрава, зручна, пряма).
Гей, Україно, ненько прекрасна,
Будь же до всіх справедлива.
Хай тобі світить сонечко ясне,
Хай будуть діти щасливі.
Добро хай панує у вашому домі
І мир нехай буде завжди.
Здоров’я міцного і щедрої долі
Бажаємо на довгі роки.
Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має,
Та гарніші завжди поміж них
Ті, що квітнуть у рідному краї.
Логопед:
Є багато країн на землі,
В них - озера, річки і долини,
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди Батьківщина.
(Разом)
Логопед: Ось добігає кінця наше свято, але не закінчується любов та шана до нашої України.
Діти, любіть свою Батьківщину, свою рідну неньку. Шануйте її державні символи, бо вони є ознакою Державності, нашої незалежності.