Використання музичних творчих завдань в навчально-виховному процесі

Термін «творчі завдання» широко застосовують під час обговорення різноманітних проблем виховання, навчання та розвитку дітей. Проте не всі розуміють, якими саме мають бути ці творчі завдання, аби ефективно розвивати музичні здібності, і їх використовувати на заняттях.

Дитяча творчість зазвичай пов’язана з грою, експериментуванням. У грі дитина пробує знайти «своє місце у житті». Варто пам’ятати: не все, що дивує дорослого, дивуватиме дитину, оскільки світ дитини – своєрідний, непізнаний, індивідуальний і є таким, що не завжди можна пояснити. Тому дитяча творчість потребує умов, за яких дитина, насамперед, почувалася б розкуто. Творчі прояви матимуть місце там, де не буде заборон, стримування, нав’язливих повчань і насаджування  гіперболізованих моральних принципів. Окрім того, слід пам’ятати, що для творчої діяльності дитині необхідно мати матеріали. При цьому не важливо, як саме дитина їх використовуватиме – за прямим призначенням чи ні, - головне, щоб відбувалася дія, власне експериментування, пізнання властивостей, способів дії з тим чи тим матеріалом.

Є різні типи творчих завдань, зокрема:

- зображувальні – на малювання різними матеріалами; на різну техніку виконання малюнку; на закінчення розпочатого малюнку; на малювання із закритими очима, на конструювання.

- словесні – на добір рими, складання початку чи закінчення вірша, на фонетичне розрізнення звуків та добір варіантів їх застосування, завдання у віршах-діалогах, завдання-загадки.

- логіко-математичні – на добір форми, кольорів, величин, чисел.

Окремий розділ становлять музичні творчі завдання. Педагог, який пропонує виконати дитині те чи інше музичне творче завдання , має ненав’язливо розкрити їй прийоми творчого мислення , навчити помічати незвичне. Наприклад, після слухання музичного твору можна запропонувати дітям інтерпретувати його музичний образ через рух, слово чи малюнок. Музичні творчі завдання можуть бути ще й такими:

-        вигадати мелодичні по співки;

-        співати «різними голосами»

-        вигадати танок під музику;

-        вигадати танок під невластиву певному образу музику;

-        вигадати танок чудернацького персонажа;

-        передати образ за допомогою пантоміми;

-        музикувати у шумовому оркестрі.

Творчі завдання – універсальні, адже їх можна використовувати скрізь: під час індивідуального і колективного спілкування з дітьми; у різних видах діяльності (гра, навчання, праця); під час різноманітних режимних процесів ( ранкового прийому, занять денної та вечірньої прогулянок, самостійної ігрової діяльності дітей тощо).

Приклади музичних творчих завдань для молодших дошкільників:

Потяг – запропонуйте дитині-ведучому зімітувати рух потягу – дрібно переставляти ноги, повільно пересуватися по колу. В кінці руху можна виконати жест машиніста, який сигналить, і сказати «Ту-ту!». За таким самим принципом потрібно зімітувати різні образи.

Танцювальна хустинка – для цієї гри потрібні хустинки для кожної дитини, магнітофон, диски із записами музичних творів. Запропонуйте дітям виготовити ляльок-танцюристів та потанцювати.

Перетворення – для цієї гри потрібні маски-шапочки, диски із записами. Запропонуйте дітям відвідати незвичайну дискотеку, на якій можуть танцювати звірі, птахи, іграшки.

Шумимо та бавимося – щоб провести цю гру потрібні матеріали, за допомогою яких можна шуміти: пластикові пляшки з різним наповненням, целофан, фольга, папір різної товщини, дзвоники, склянки, дерев’яні предмети, палички, коробочки з різноманітними сухими наповнювачами. Запропонуйте дітям розглянути запропоновані матеріали; поміркувати, навіщо усе це потрібно; дослідити їхні властивості; спробувати пограти на незвичних інструментах; вигадати якнайбільше способів дії з одним і тим самим незвичним інструментом; поміркувати на що схоже звучання того чи того незвичного інструмента.

Приклади музичних творчих завдань для дітей старших дошкільників.

Танки чудернацьких персонажів – для цієї гри потрібні диски із записами, елементи костюмів. Запропонуйте дітям вигадати танок незвичних персонажів, наприклад стола і стільців, сумних пальчиків, веселих долоньок. Можна ускладнити завдання: запропонувати вигадати музично-ритмічні рухи під музику , яка не відповідає характеру персонажа. Наприклад, під фрагмент «Танка маленьких лебедів» станцювати танок веселого слоненяти і т.д.

Намалюй, що ти почув – запропонуйте дітям вирушити у пригоду – послухати музичний твір. Для посилення вражень діти можуть слухати музику із закритими очима. Після цього потрібно намалювати образи, навіяні музикою.

Співаємо і граємо – запропонуйте дітям під час співу підігравати на музичних або шумових інструментах.

Хор голосів – запропонуйте дітям заспівати улюблені пісні у незвичайному хорі, наприклад, хорі ведмедів, дятлів, бабусь, дзвоників і т.п.

Вітання – запропонуйте дітям вітатися за допомогою вигаданої пісеньки.

Таким чином, систематичне використання творчих завдань у навчально – виховному процесі відкриває широкі горизонти для творчого розвитку не лише дитини, а й дорослого. Буває так, що батьки, підтримуючи свою дитину, долучаються до дій ініціативного педагога, адже на творчість вдома у них часто бракує часу, необхідних знань та натхнення. Тому, педагогам варто не приховувати власні творчі прояви і експериментувати. Головне, щоб ця креативність випромінювала добро, дарувала радість і задоволення іншим. І тоді можна бути впевненим, що завдяки їй педагог стане взірцем для наслідування не лише для своїх маленьких вихованців, а й для їхніх батьків.