|
Заняття на тему: "Моя країна - УКРАЇНА"Заняття з розвитку мовлення для середньої групи на тему: «Моя країна – Україна!»
Мета: навчальна: вчити утворювати прикметники від іменників, утворювати нові іменники за допомогою суфіксів, підбирати слова з протилежним значенням, закріпити знання дітей про Україну, навколишній світ. розвивальна: розвивати зв’язне діалогічне мовлення, мовленнєве дихання, координацію рухів, орієнтування у просторі. виховна: виховувати любов та повагу до своєї родини, патріотичні почуття до України. корекційна: збагачувати активний словник з лексичної теми: «Родина», вчити відповідати дітей повними реченнями, розвивати мімічну мускулатуру, загальну та дрібну моторику, темпоритмічну сторону мовлення.
Хід заняття
Дитина: Добрий день, Вам, люди добрі Щиро просим до господи, Раді Вас у нас вітати Щастя та добра бажати. Логопед: У нас сьогодні ніби свято Гостей зібралося багато. Що ми говоримо гостям, Коли до нас завітали гості? Діти: Добрий ранок, добрий день, здорові будьте, привіт! Проходьте будь ласка. Логопед: Бачу дітки нас у вас гарний, тож можемо розпочинати бесіду. Діти, у кожної людини на землі є рідні люди, а ще своя рідна оселя, рідне місто чи село. Поясніть, яких людей ми вважаємо рідними? {C}- Свою сім’ю, батьків, родичів.
Дитина: Мама, тато, дід, бабуся – всіх назву не помилюся. Старший братик і сестричка, В нас сімейка невеличка, Не спиняйте, бо зіб’юся; Мама, тато, дід, бабуся, Старший брат, сестра і я Отака у нас сім’я. Логопед: Діти, Ви з батьками живете разом, як ці пальчики. Давайте згадаймо гімнастику для пальчиків: Оцей пальчик мій дідусь, Оцей пальчик – баба, Оцей пальчик мій татусь, Оцей пальчик – мама, Оцей пальчик – Я, Ось і вся моя сім’я. Логопед: А як називаються усі пальчики разом? Діти: Кулак Логопед: Кулак у мене, а у вас – кулачок. Вправа на словотворення : «Скажи лагідно» Брат – братик, Мама – мамуся, Баба - бабусенька, Дід – дідусь. Логопед: Своїх рідних ми називали лагідно, а тепер скажемо хто як виглядає. Вправа: «Хто як виглядає?».
Мама з чорними бровами – чорноброва. Тато з довгими вусами – довговусий тато. Дідусь з білою бородою – білобородий дідусь. Донька з русою косою – русокоса донька. Син з рудим волоссям – рудоволосий син. Логопед: А тепер скажемо чистомовку про всіх членів родини. Слова промовляємо чітко, голосно не поспішаючи. Ти-ти-ти – рідна мати, Ко-ко-ко – вимогливий батько, Ик-ик-ик - молодший братик, Ся-ся-ся – кохана бабуся, Усь-усь-усь – сивий дідусь, Ра-ра-ра – старша сестра. Логопед: молодці. А тепер слухайте мене уважно і скажіть речення правильно: Вправа: «Склади речення про свій народ» {C}1. Українці спілкуються українською, розмовляють англійською. (Українці спілкуються рідною, українською мовою) {C}2. Українці вирощують пшеницю, збирають ананаси. (Українці не збирають ананаси, але вирощують пшеницю) {C}3. Наш народ ледачий чи працьовитий (У моїй країні живе не ледачий народ, а працьовиті люди) {C}4. Наші козаки їздили на конях чи запрягали слонів (Козаки їздили на конях, а не запрягали слонів) Логопед: добре малята. Давайте тепер складемо для своєї родині букет, який складається з квіточок ніжних слів. Ось ваза, а ви прикладаєте квіточку і при цьому кажете лагідне слово. Вправа: «Доберіть ознаку»
{C}- Хороші {C}- Веселі {C}- Ніжні {C}- Привітні {C}- Лагідні {C}- Молоді {C}- Улюблені {C}- Рідненькі {C}- Милі Логопед: Давайте візьмемо квітку в руки і зробимо вправу на дихання: Вдихаємо носиком, видихаємо ротиком і при цьому кажемо фразу «Ах як гарно пахне». А згадаймо зараз діти прислів’я про маму {C}1. На сонці тепло, а біля мами добре. {C}2. У дитини болить пальчик, а у матері – серце. {C}3. Все купиш, але тата і маму – ні. {C}4. Шануй батька й неньку – буде тобі скрізь гладенько. {C}5. На сонці добре сидіти, а біля мами добре жити. Логопед: молодці, але і ваші рідні також говорять вам лагідні слова (сонечко, донечка, рибонька, мій синочок, рідненький) А найголовніше, що всі діти в українських родинах улюбленці. А тепер повторіть це слово – улюбленці. Діти: ми улюбленці родини Мова слів багато має, Слів усіх ніхто не знає, А щоб мову краще знати, Будем із словами грати, Тож пограєм залюбки В гру що зветься – «навпаки» Вправа: «Скажи навпаки» Тато старший, а хлопчик (який?)…молодший. Бабуся старенька, а матуся (яка?)…молоденька. Тато високий, а хлопчик (який?)… низенький. Дідусь добрий, а бармалей (який?)…злий. Хрещений великий, а хрещеник (який?)…малий. Логопед: Мені подобається, як ви працюєте. Але ви вже втомилися, тому зараз проведемо логоритмічну вправу, яка називається «Родина»
Дід копав в саду криницю, Баба годувала птицю, Мати хату підмітала, Тітка квіти поливала, Дядько став корча рубати, Дров заніс до хати тато, Брат косив, сестра в’язала, А Марічка танцювала (діти імітують всі рухи) Логопед: Яка дружня в нас сім’я. А з маленьких сімей складеться одна велика родина – Наша Україна. Всі українці, які мешкають на нашій Батьківщині, говорять однією українською мовою, шанують свої традиції – це великий та славний український рід. Знаєш ти, що таке Батьківщина? Батьківщина – це ліс осінній, Це домівка твоя і школа, І гаряче, сонячне коло, Батьківщина – це труд і свято, Батьківщина – це мама і тато, Це твої найщиріші друзі, І бджола у весняному лузі, Батьківщина – це рідна мова, Лан пшеничний і небо синє – Це твоя і моя Україна (всі разом) Дитина: перше наше слово з нами повсякчас, Мати-Україна ти одна у нас, Лани і діброви, і садів окрас, - Рідна Батьківщина ти одна у нас. М. Сингаївський Логопед: прослухайте легенду:
Жила колись жінка і було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими. Дуже любили свою матусю, і були готові віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала, на згадку про себе, золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю променеву корону люди дали першому синові ім’я – Тризуб. Середньому синові в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий та сильний був середній син і прославив свою матір добрими, звитяжними вчинками. За це люди назвали його - Прапором. А найменший син отримав від матері в дарунок Соловейків голос, і де він не був усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім’я – Гімн. Так і донині по всьому світі Золотий Тризуб, синьо-жовтий Прапор і урочистий Гімн прославляють рідну Україну. Логопед: Про які державні символи ви дізналися з легенди? Діти: Це прапор, малий Герб – Тризуб, та національна пісня – Гімн. На дошці виставляються малюнки Прапора, Тризуба, слова Гімну. Логопед: Якого кольору прапор? Діти: Синього і жовтого. Дитина: Прапор – це державний символ Він є в кожної держави; Це для всіх ознака сили Це для всіх ознака слави Синьо жовтий прапор маєм; Синє – небо, жовте – жито; Прапор свій оберігаєш, Він святиня – знають діти. Логопед: Що означають кольори прапора? Діти: Синій колір – означає небо і волошки, Жовтий колір – означає сонце, жито. Логопед: Правильно! Зверніть увагу на ваших столах прямокутники, розфарбуйте їх, але пам’ятайте, що синій колір зверху. А тепер скажіть, що зайве буду називати, Яке слово зблукало, І не в той рядочок стало. Вправа: «Що зайве?»
Батько, мати, дівчинка, ведмедик Віночок, рушнику, калина, чашка Прапор, Тризуб, Гімн, трикутник Вишиванка, спідничка, віночок, картопля.
Логоритмічна вправа: «Україночка Оленка»
Танцюють тільки дівчатка До барвистого віночка Обводять коло над головою, Вишиваночка – сорочка Проводять долоньками від плечей до пояса. Фартушок і чобітки Беруться руками в боки, Почергово притупуючи ніжками. Різноколірні стрічки Кінчиками пальців на потилиці, Це Оленка – українка Розводять руками в сторони і підстрибують. Як вона співає дзвінко Оплески в долоні. Як сміються оченята Діти підморгують і посміхаються. Як танцюють ноженята Танцювальні рухи, ніжка на носочок на п’ятку.
Логопед: Які гарні в нас дівчата. Вправа: «Яке наше вбрання» {C}- А скажіть мені будь-ласка українська сорочка яка? (Вишивана, біла, тоненька, льняна, гарна). {C}- Український віночок який? (Квітчастий, барвистий, гарний, дівочий, красивий). {C}- Українська спідничка яка? (Невеличка, яскрава, зручна, пряма). Гей, Україно, ненько прекрасна, Будь же до всіх справедлива. Хай тобі світить сонечко ясне, Хай будуть діти щасливі. Добро хай панує у вашому домі І мир нехай буде завжди. Здоров’я міцного і щедрої долі Бажаємо на довгі роки. Є багато квіток запашних, Кожна квітка красу свою має, Та гарніші завжди поміж них Ті, що квітнуть у рідному краї.
Логопед: Є багато країн на землі, В них - озера, річки і долини, Є країни великі й малі, Та найкраща завжди Батьківщина. (Разом) Логопед: Ось добігає кінця наше свято, але не закінчується любов та шана до нашої України. Діти, любіть свою Батьківщину, свою рідну неньку. Шануйте її державні символи, бо вони є ознакою Державності, нашої незалежності.
|